Biznes, Internet

Narzędzia przydatne blogerom – planowanie, pisanie, kontrola

Narzędzia przydatne blogerom - planowanie, pisanie, kontrola

Blog to już nie tylko dobre słowo, sztuka łamania konwenansów językowych i przyciągania czytelnika ciekawym stylem. To cały proces, w którym zawiera się nie tylko miłość do polszczyzny, ale też technologiczne podejście do zagadnienia. Na blogowanie składa się bowiem doskonała organizacja, planowanie, śledzenie konkurencji, pisanie, publikacja, a następnie kontrola efektywności wpisów. Dzisiaj przedstawiamy narzędzia przydatne blogerom – zestaw kilku podstawowych, które nie tylko ułatwiają, ale wręcz umożliwiają pracę.

Narzędzia przydatne blogerom – witryna

Masz dwie możliwości na opracowanie technicznej strony Twojego bloga, Może być to zindywidualizowany projekt przygotowany przez programistę, co oczywiście jest rozwiązaniem drogim i na początku nie warto na niego stawiać. Drugą opcją jest wykorzystanie ogólnodostępnych programów.

WordPress

Obecnie jest to najbardziej popularne narzędzie, na którym opiera się większość blogów. Jego ogromną zaletą jest wszechstronność i możliwość zmiany motywów oraz ich ogromna ilość zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.

Jego popularność sprawia, że bez problemu zdobędziesz wsparcie i porady na różnych grupach dyskusyjnych, jeśli sprawi Ci on kłopoty. Ostrzegamy, że może się tak stać, gdyż WordPress ma jedną wadę – nie jest intuicyjny i poruszanie się po nim wymaga szerszej wiedzy.

Wix

Na polski rynek powoli wchodzi Wix (wix.com), chociaż dotychczas nie udało mu się dogonić popularnością WordPressa. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest jego prosta i przejrzysta forma. Obsługa jego jest nieco bardziej intuicyjna, dzięki czemu jest to narzędzie przydatne blogerom zwłaszcza tym początkującym.

Wśród minusów jest natomiast fakt, że nie można zmienić motywu, gdyż modyfikacja wymaga umieszczania wszystkich tekstów i grafik od początku.

Narzędzia przydatne blogerom – planowanie

Umiejętność organizacji oraz trzymania się wyznaczonego terminarza to kwestia kluczowa. W przypadku budowania pozycji, a także dla efektywnego pozycjonowania organicznego niezwykle ważna jest regularność. Algorytmy Google niezwykłą wagę przywiązują do dat. Im bardziej aktualny wpis, tym większa szansa na jego wypozycjonowanie.

Ponadto regularne posty kreują wizerunek samej witryny i autora. Blog musi być żywy obojętnie, czy jest samodzielny czy stanowi część większej strony firmowej.

Narzędzia przydatne blogerom, z którymi warto się zaprzyjaźnić już na początku pracy, to aplikacje służące do zarządzania. Wiele z nich oferuje darmowe plany, których opcje w zupełności odpowiadają potrzebom blogerów.

Trello

Jest to świetne narzędzie do rozdzielania zadań pomiędzy członkami zespołu, kontrolowania postępów i do komunikacji. Jako narzędzie przydatne blogerom pozwala łatwo i szybko zaplanować tydzień, a także podzielić poszczególne zadania na mniejsze elementy, nadając im priorytety i deadline’y.

Zalety to:

  • intuicyjność
  • przejrzysty dashboard w postaci tablic;
  • przypomnienia na skrzynkę email o zbliżających się deadline’ach.

Asana

W wersji Premium i Business jest to rozbudowane narzędzie, które ułatwia zarządzanie organizacją, zespołami oraz zasobami ludzkimi.

Wersja darmowa jest natomiast idealna dla mniejszych firm usługowych i kreatywnych oraz dla freelancerów. Doskonale spełnia swoją rolę jako narzędzie przydatne blogerom.

Podobnie jak Trello pozwala na sporządzanie listy zadań, nadawanie im priorytetów, określanie deadline’ów. Istnieje możliwość dodawania plików, notatek itp., co pozwala na archiwizację wszystkiego w jednym miejscu.

Zalety:

  • rozbudowana funkcjonalność nawet w wersji free;
  • możliwość dopasowania dashboard’u do własnych peferencji (opcja listy lub graficznych tablic);
  • intuicyjność obsługi;
  • międzynarodowe środowisko – Asana jest wiodącym narzędziem wykorzystywanym przez korporacje oparte o system pracy zdalnej, dlatego warto ją znać.

Narzędzia przydatne blogerom – pisanie

Oczywiście blog nie może obyć się bez tekstów. To one są podstawą i źródłem ich popularności.

Oto jakie narzędzia przydatne blogerom warto znać, by napisać dobry tekst:

Personapp

Jest to jedno z kilku dostępnych rozwiązań służących do określania przedstawiciela grupy docelowej. Za jej pomocą można przypisać mu osobowość, wygląd, status społeczny, problemy, z którymi się boryka, a następnie określić, jakie korzyści przyniesie mu nasz blog/wpis.

W ten sposób łatwiej Ci będzie dopasować język swojej wypowiedzi do odbiorcy.

Jest to z pewnością niezastąpione narzędzie przydatne blogerom.

Keyword Planner – Planer Słów kluczowych Google

Darmowy prezent od giganta internetowego – Google. Dzięki niemu możliwe jest określenie popularnych fraz i słów kluczowych. Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie, który zestaw pojawia się najczęściej w wyszukiwarce, a który jest niżej pozycjonowany. Na tej podstawie dokonasz wyboru.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze te najbardziej popularne są dla Ciebie odpowiednie. Możesz mieć bowiem problemy z przebiciem się przez większych konkurentów, którzy dodatkowo wspierają swoje pozycjonowanie organiczne działaniami Ads. Nieco szerzej omawialiśmy to zagadnienie we wcześniejszym artykule: Ruch organiczny na stronie – dlaczego jest tak ważny i jak na niego wpłynąć.

Dużą zaletą Planera Słów Kluczowych jest to, że jest ono darmowe, a do korzystania wystarczy konto z domeną gmail.com. Co więcej, to narzędzie przydatne blogerom obrazuje zachowania Internautów, bazując na najbardziej popularnej wyszukiwarce. Stosunkowo miarodajnie oddaje więc zachowania Internautów.

Inne narzędzia tego typu w wersji darmowej są dość ograniczone, a zyskują wiele funkcjonalności po wykupieniu planów abonamentowych.

Przykładem może być: Ubersuggest lub Seo Semstorm.

Wtyczka Yoast Seo

Doskonałe uzupełnienie WordPress’a. W wersji podstawowej można określić poprawność napisanego właśnie tekstu pod kątem podstawowej frazy kluczowej. Zawiera także porady, które umożliwiają optymalizację treści jeszcze przed jej publikacją.

Narzędzia przydatne blogerom – ozdobniki wizualne

Grafika jest istotną częścią bloga. Tekst “je się oczami” dlatego warto zadbać o jego stronę wizualną. Jeśli nie posiadamy własnych zdjęć dobrej jakości, na pomoc przychodzą nam platformy udostępniające darmowe zdjęcia. Obecnie jest ich kilkadziesiąt.

Najpopularniejsze u nas to:

Pixabay

Szeroki zasób zdjęć i grafik wektorowych do powszechnego zastosowania.

Pexels

Podobnie jak w poprzednim przypadku jest to skarbnica pięknych grafik i zdjęć, idealnych na bloga.

Warto korzystać z kilku jednocześnie, gdyż ich zbiory wzajemnie mogą się uzupełniać.

Kontrola efektywności

Bloga prowadzisz z pewnością nie tylko dla siebie. Twoim celem będzie lub jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Chcesz dzielić się wiedzą, przekazać swoją pasję, informacje, przekonać do swoich racji…

Bez względu, jaki jest Twój cel, musisz wiedzieć, czy Twoje wpisy go realizują. Dlatego od czasu do czasu musisz sprawdzić, jaka jest ich klikalność, jak reagują na nie użytkownicy, a także, czy możesz je dopracować.

Masz do tego świetną możliwość, korzystając z…

Google Analytics

To darmowe narzędzie przydatne blogerom – kolejne z kolekcji Google, które warto podpiąć jako wtyczkę do WordPressa od razu po uruchomieniu bloga.

Zobaczysz wówczas popularność wpisów, a także prześledzisz ścieżkę poruszania się użytkowników po stronie, dzięki czemu ocenisz np. wartość linków wewnętrznych.

Narzędzia przydatne blogerom – podsumowanie

Ten zbiór 10 różnych narzędzie daje przegląd tego, czym tak naprawdę jest blogowanie. Obecnie nie jest to już jedynie pisanie, ale cała strategia, która zaczyna się na organizacji i planowaniu, a kończy na kontroli wyników.

Na szczęście narzędzia przydatne blogerom dostępne są nadal w wersji darmowej, która zazwyczaj zaspokaja potrzeby freelancerów lub właścicieli prywatnych blogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *